5 pytań w salonie manicure i pedicure

Anderson Cooper ujawnił w swoim programie "Śmierć przez Pedicure" wszystkie brudne sekrety i ukryte zagrożenia dla zdrowia w salonach pedicure i manicure.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak wielkim zagrożeniem i z jaką łatwością można zarazić się bakterią gronkowca podczas zabiegów kosmetyki paznokci.

Oto 5 najważniejszych pytań, które zawsze należy zadać w salonie paznokci.

 1. Jak sanityzujesz, dezynfekujesz i sterylizujesz narzędzia?

W dobrym salonie uzyskasz odpowiedź bez zastanowienia jak traktują swoje narzędzia i jaka jest różnica między sanityzacją, dezynfekcją i sterylizacją.

Sanityzacja to po prostu umycie wodą z mydłem, nie usuwa żadnych drobnoustrojów i czynników chorobotwórczych. Bardzo często mylona jest ze sterylizacją.

Dezynfekcja narzędzi to poddanie ich procesowi odziaływania przez określony czas preparatom dezynfekcyjnym.

Sterylizacja to poddanie narzędzi działaniu pary i ciśnienia w autoklawie przez minimum 15 minut. Ale nierozważnym, a wręcz głupim jest twierdzenie, że sterylizacja zabija wszystkie mikroorganizmy. Narzędzia zawsze należy umyć wodą z mydłem, następnie zdezynfekować, a dopiero na końcu poddać sterylizacji.

01

 2. Czy używasz jednorazowych pilników do paznokci?

Jest to niezwykle ważne, gdyż pilniki są najczęstszą przyczyną grzybicy i zakażeń płytki paznokcia.

Pamiętaj, że nie możesz mieć żadnych ranek, krwi lub skaleczeń w trakcie wizyty w salonie. Paula Abdul prawie straciła palec z powodu bardzo poważnego zakażenia grzybicznego.

Jeżeli nie masz pewności, że pilniki są prawidłowo zdezynfekowane, zawsze żądaj o nowy pilnik z nowego opakowania. Jeżeli nie to zrezygnuj z usług tego salonu. Dobre salony używają jednorazowych pilników lub zdezynfekowanych na oczach klienta.

01

 3. Czy do usuwania martwego naskórka używa się narzędzi tnących?

Narzędzia tnące w salonie niemalże zawsze miały lub będą mieć styczność z krwią. Wiele Państw zakazało używania tego typu narzędzi w salonach kosmetycznych. Jednakże bardzo łatwo przed inspektorem sanitarnym, można ukryć je pod ręcznikiem czy w kieszeni.

Na dzień dzisiejszy wszelkie narzędzia tnące do usuwania martwego naskórka są największym zagrożeniem zakażenia Wirusowym Zapaleniem Wątroby.

Pamiętaj, że takie narzędzia tnące mogą być nie odpowiednio zdezynfekowane lub wysterylizowane – jak to sprawdzisz? Chyba, że przyniesiesz ze sobą nowe lub swoje własne.

Uważaj! Usunięcie martwego naskórka powoduje odsłonięcie skóry bardzo podatnej na zakażenie. Kiedy chirurg wycina martwy naskórek zawsze nazywa to zabiegiem chirurgicznym i takie stosuje obostrzenia jak do zabiegu. Wycinanie naskórka między paznokciami w wielu krajach traktowane jest, jako „nielegalny zabieg kosmetyczny”.

Pytanie pierwsze

 4. Czy jest prowadzany rejestr czyszczenia wanny do pedicure lub jacuzzi?

Wanienka do pedicure powinna być ZAWSZE czyszczona środkiem myjącym i zdezynfekowana w całości płynem / preparatem dezynfekcyjnym, a następnie dokładnie wypłukana.

Dysze wirów wodnych muszą być zawsze idealnie czyste i zdezynfekowane. Ostatecznie salon może używać specjalnych, jednorazowych nakładek na dno wanienki.

Na koniec po zapytaniu, salon powinien pokazać zeszyt / rejestr dezynfekcji wanienki.

Pytanie drugie

 5. Czy dysponujesz potwierdzonymi specjalistycznymi szkoleniami?

Wielu techników kosmetycznych zajmujących się Twoimi stopami nie posiada, żadnych profesjonalnych szkoleń. Czasami dysponują „jakimiś” dyplomami z sprzed 15 – 10 lat.

Wiele przepisów i standardów zmienia się rokrocznie, pojawiają się nowe zagrożenia. Na bieżąco prowadzone są profesjonalne szkolenia i seminaria, które zmieniają sposób podejścia do stóp, paznokci ze szczególnym uwzględnieniem jak zapobiegać infekcji lub zakażeniu.

Korzystaj wyłącznie z salonów, w których kosmetyczki lub technicy mogą wylegitymować się zaawansowanym szkoleniem nie starszym niż 2 lata. Zawsze pytaj – oddaj swoje stopy i paznokcie w opiekę tych, którzy znają najnowsze techniki i standardy zabezpieczeń.

Pytanie trzecie

źródło: Anderson Live - www.andersoncooper.com