Światowy Dzień Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk poświęcony jest zwiększeniu świadomości i zrozumienia na temat znaczenia mycia rąk mydłem, jako skutecznego i niedrogiego sposobu zapobiegania chorobom.

Jest to okazja, aby zachęcić ludzi do mycia rąk mydłem.

Światowy Dzień Mycia Rąk (ang. Global Handwashing Day , GHD) - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez UNICEF w 2008 roku, jako akcja edukacyjna której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

Inspiratorem było Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych (rezolucja 61/192 z 20 grudnia 2006)[2]. Wydarzenie to miało zmobilizować miliony ludzi do korzystania z wody i mydła w celach higienicznych. Akcję wspiera globalnie również Światowa Organizacja Zdrowia[1].

Celem obchodów Dnia jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Co roku 3,5 miliona dzieci do roku 5 umiera z powodu powikłań wynikający z nie mycia rąk[3].

pobierz ulotkę
pobierz ulotkę (PDF)

Organizowane są akcje w szkołach, które pomagają dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, aby następnie przekazały tę wiedzę w domu oraz wyuczyły nawyk częstego mycia rąk.

W obchodach pierwszego Światowego Dnia Mycia Rąk wzięło udział ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów i 5 kontynentów.

70 krajów biorących udział w obchodach organizuje akcje na poziomie narodowym we współpracy z rządowymi organizacjami oraz fundacjami.

Większości przenoszonych chorób można zapobiec dzięki dobrej higienie rąk - mycia rąk w odpowiednim czasie i we właściwy sposób.

Według UNICEF, pomimo udowodnionych korzyści, jakie niesie mycie rąk przy użyciu mydła, wiele osób, w różnych krajach nie ma w zwyczaju robić tego regularnie. Organizacja przypomina, że poprawa warunków higienicznych musi iść w parze z dostępem do czystej wody i sanitariatów. Inaczej dzieci nadal będą ofiarami powszechnych, ale potencjalnie śmiertelnych chorób, takich jak na przykład biegunka.

Czyste ręce