Mydła antybakteryjne szkodzą zdrowiu

Antybakteryjne mydła królują na salonach. Przed, po, a nawet w trakcie zabiegu obficie nakładamy je na dłonie.

A jak przestrzega Amerykańska Agencja Żywności i Leków - mogą one przynieść więcej szkody niż korzyści.

Antybakteryjne składniki mydeł i innych środków czystości mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia – ostrzegła amerykańska Food and Drug Administration (FDA). Informuje o tym serwis BBC News/Health.

"Nowe dane sugerują, że ryzyko związane z codziennym, długotrwałym stosowaniem mydeł antybakteryjnych może przeważać nad korzyściami" – napisała w oświadczeniu Colleen Rogers, mikrobiolog z FDA.

Najnowsze badania wskazują, że niektóre składniki tego rodzaju produktów – na przykład triklosan, będący składnikiem mydeł w płynie oraz triklokarban (mydła w kostce) – mogą przyczyniać się do rozwoju antybiotykooporności bakterii, a także zaburzać równowagę hormonalną u zwierząt (nie ma jeszcze danych dotyczących takiego działania u ludzi).

W USA sprzedawanych jest około 2000 rodzajów mydeł i innych środków czystości, a 93 proc. mydeł w formie płynnej zawiera triklosan – informuje agencja Reuters.

Ze względu na powszechne stosowanie tego rodzaju produktów, FDA proponuje wprowadzenie regulacji, nakładających na wytwórców antybakteryjnych środków czystości obowiązek udowodnienia, że są one bezpieczne i zapobiegają zakażeniom skuteczniej niż zwykła woda z mydłem. Regulacje nie dotyczyłyby środków od odkażania rąk na bazie alkoholu ani środków stosowanych w opiece zdrowotnej.

mydło antybakteryjne w żelu

Do końca 2014 roku producenci mydeł antybakteryjnych mają przedłożyć wiarygodne dane dotyczące bezpieczeństwa i efektywności ich produktów. Finalizacja regulacji ma nastąpić w roku 2016.

Jeśli nie uda się udowodnić, że stosowanie antybakteryjnych środków czystości przynosi użytkownikom pożytek uzasadniający potencjalne ryzyko, ich skład lub opis na etykiecie będzie musiał zostać zmieniony, aby mogły pozostać na rynku. 

Ekonomiczniej, bezpieczniej i skuteczniej jest użyć zwykłego mydła, a następnie rozprowadzić na dłoni piankę Barbicide Hand Sanitizer i wetrzeć ją w skórę.

Dezynfekcja dłoni metodą wcierania jest 100-krotnie bardziej skuteczna niż mydła antybakteryjne.

Pianka do dezynfekcji dłoni na bazie chlorku benzalkoniowego, bez etanolu maksymalnie zredukuje mikroorganizmy chorobotwórcze z naszych dłoni, a jednocześnie delikatnie je nawilży.

Najlepsze do dezynfekcji dłoni - Barbicide Hand Sanitizer

Preparat Barbicide Hand Sanitizer łączy znakomite działanie biobójcze z optymalnym bezpieczeństwem dla naszego zdrowia.