750 tysięcy Polaków zarażonych cichym zabójcą

Polacy mają wciąż znikomą wiedzą o wirusowym zapaleniu wątroby typu C. Tymczasem cierpi na nią ponad 750 tysięcy osób, w większości nawet nie wiedząc o tym.

Do zarażenia wystarczy 0,00004 ml zarażonej krwi (w przypadku HIV 0,1 ml).
Jest to ilość 1000 razy mniejsza niż możliwa do zobaczenia gołym okiem!

Wirus żółtaczki typu B

Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) typu B (HBV) wcześnie wykryte jest uleczalne, natomiast zakażenie HCV (typ C) może skończyć się marskością wątroby, a nawet rakiem.

Niewysterylizowane narzędzia (igła, żyletka, pęseta, pilniczek, a nawet grzebień) pozostają zakaźne latami, zarażając praktycznie przy każdym kontakcie.

Wirus HBV może przetrwać poza organizmem człowieka latami, nie niszczy go nawet wielogodzinne gotowanie, jedynie prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja i sterylizacja chemiczna lub w autoklawach pod ciśnieniem.
Wyobraźmy sobie więc salon tatuażu, salon akupunktury czy salon kosmetyczny gdzie nie są stosowane zasady dezynfekcji lub narzędzia jednorazowe.

Z przedstawionych po raz pierwszy na spotkaniu badań przeprowadzanych przez GfK Polonia w lutym 2012 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku, co najmniej 15 lat wynika, że aż 79 proc. Polaków nie kojarzy nazwy HCV. Tylko 6 proc. wiedziało, że jest to wirus wywołujący chorobę wątroby.

Spośród nich aż 61 proc. było błędnie przekonanych, że jest dostępna szczepionka przeciwko HCV.