Światowy Dzień WZW 2016

Światowy Dzień WZW 2016. Poznaj WZW. Działaj od razu.

Poznaj WZW. Działaj od razu. Główne przesłania Światowego Dnia WZW 2016

Poznaj WZW – czy grozi Ci zakażenie?

Na całym świecie 400 mln. ludzi zakażonych jest wirusem zapalenia wątroby i biorąc pod uwagę zasięg tej epidemii, każdy może być zagrożony zakażeniem.

 

Poznaj WZW – poddaj się badaniom

Szacuje się, że 95% osób zakażonych WZW nie jest tego świadomych. Badania w kierunku WZW są złożone i mogą być drogie, a wielu krajach nie ma wystarczającego zaplecza laboratoryjnego.

 

WHO

Poznaj WZW – żądaj leczenia

Światowy Dzień WZWW skali całego świata, z powodu niskiej świadomości problemu i słabego dostępu do leczenia osób z wirusowych zapaleniem wątroby, większość potrzebujących nie otrzymuje leczenia.

  • Ponad 90% osób zakażonych WZW typu C może być całkowicie wyleczonych w ciągu 3-6 miesięcy.
  • Właściwe leczenie WZW typu B i C może zapobiegać rozwojowi zagrażających życiu powikłań przewlekłej choroby wątroby w postaci marskości i raka wątroby.
  • WHO podkreśla, że upowszechniając dostęp do leczenia WZW, w latach 2015 – 2030 można uratować 7 mln. ludzi, co przyniesie społecznościom również korzyści ekonomiczne.
Światowa Organizacja Zdrowia w Polsce

 

W ramach inauguracji kampanii „Nie daj się zaskoczyć” oraz przypadającego 28 lipca Światowego Dnia WZW, Fundacja „Gwiazda Nadziei” organizuje w 16 miastach Polski bezpłatne badania w kierunku zdiagnozowania zakażenia HCV.

Pobierz ulotkęŚwiatowy Dzień WZW to doskonała okazja, by pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z możliwości wykonania diagnostyki. Z bezpłatnych badań anty-HCV w tym roku będzie mogło skorzystać łącznie 4500 osób w 16-u polskich miastach, w 40-u punktach pobrań.

Z bezpłatnej diagnostyki może skorzystać każdy kto 28 lipca zgłosi się do jednego z 40-u punktów pobrań w wyznaczonych godzinach. Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo. Nie ma wcześniejszych zapisów ani rejestracji. Wystarczy udać się do laboratorium i poddać się prostemu badaniu, polegającemu na pobraniu krwi.

Wynik na obecność przeciwciał HCV pacjent odbiera po kilku dniach w laboratorium osobiście bądź przez osobę, której udzieli upoważnienia. Dla osób z pozytywnym wynikiem badania anty-HCV Fundacja udostępni pogłębioną diagnostykę - badanie HCV RNA (metodą PCR), które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie.

 

Około 20% osób, które miało kontakt z wirusem, pokonuje zakażenie własnymi siłami. Wówczas obecność przeciwciał wirusa HCV jest „pamiątką” po przebytym zakażeniu, oznaką walki organizmu z intruzem, która nie znika nawet u osób poddanych skutecznej terapii przeciwwirusowej.

Zachęcamy zatem – badajmy się! To naprawdę minimalny wysiłek, który może uratować nam życie.

materiał z serwisu Fundacji Gwiazda Nadziei

nasz następny Wielki Cel