Jak wybrać idealny barber shop?

Po tym jak moda na brody opanowała polskie ulice, w miastach jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać kolejne barber shopy.

Jednak jak wśród tylu salonów wybrać ten właściwy?

W końcu powierzenie komuś pieczy nad swoim pieczołowicie hodowanym zarostem to nie taka prosta sprawa. Nasz poradnik pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.

KROK PIERWSZY – DOBRY RESEARCH

Na szczęście w dobie Internetu nawet w zupełnie obcym mieście dość szybko można zorientować się, gdzie znaleźć dobry salon. Większość barber shopów ma swoje strony na Facebooku, a tam możemy sprawdzić opinie klientów.

W każdym barber shopie są pracownicy, którzy mają już swoją renomę i to jest najważniejsze. Meble i wystrój nie liczą się tak, jak podejście do klienta – mówi Lady Barber, która pracuje w salonach w całym kraju – Gdybym sama była mężczyzną polegałabym właśnie na opinii innych ludzi, którzy korzystali z usług barber shopu.

Rekomendacje dobrze zdobywać też z pierwszej ręki, więc jeśli zobaczysz kogoś, kto jest świetnie uczesany, w stylu, który Ci odpowiada, po prostu zapytaj, gdzie się strzyże. Większość facetów chętnie podzieli się wiadomością, gdzie udało im się znaleźć dobrego barbera.

– Warto zobaczyć, co mówią znajomi, co mówi Internet – potwierdza Michał Gonczarski, menadżer Ferajna Barber Shop – Dobre miejsca rozwijają się z pomocą poczty pantoflowej, klienci są po prostu żywą reklamą.

Źródło: The Hermit Barber Shop
Źródło: The Hermit Barber Shop
Źródło: Krzysztof Szlęzak Photography/Ferajna Barber Shop
Źródło: Krzysztof Szlęzak Photography/Ferajna Barber Shop

 

KROK DRUGI – WYSTRÓJ

Wiadomo, umiejętności fryzjera są tysiąc razy ważniejsze niż kolor mebli i ścian. Jednak wizyta w barber shopie ma być przyjemnością, dobrze więc jeśli salon nie będzie przypominał miejsca przeniesionego rodem z PRL-u z odpadającym ze ścian tynkiem i panem Zbyszkiem dzierżącym w jednej ręce nożyczki, a w drugiej papierosa.

Wśród polskich barber shopów znajdziemy miejsca wyszukane i ekskluzywne, jak warszawski The Hermit urządzony w stylu art déco. Ciemne, masywne meble, angielskie fotele, piękne fotografie na ścianach, zapach 16-letniej whisky – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat prawdziwie męskiego świata.

Nie brakuje też lokali w swobodniejszym stylu, jak warszawska Ferajna. Świetny wystrój, brak konieczności zapisów i luźne rozmowy przy kawie czy czymś mocniejszym sprawią, że poczujesz się jak w pubie z kuplami, a przy okazji wyjdziesz świetnie ostrzyżony.

Jednak nie tylko warszawska mapa pełna jest wartych polecenia barber shopów. Podczas pobytu w Toruniu warto odwiedzić Barber Shop Toruń, gdzie często możemy spotkać Lady Barber, a salon gwarantuje dobrą jakość bez nadęcia. Będąc w Krakowie warto zahaczyć o kultowy już Butter Cut, a we Wrocławiu do statusu legendarnego zbliża się salon Petit Pati. Jeśli znajdziesz miejsce, w którym czujesz się swobodnie, wizyta u barbera będzie nie tylko koniecznością, ale chwilą dla relaksu i odpoczynku w ciągu zabieganego dnia.

– Poza rzemiosłem stoi cała magia miejsca i ludzi, którzy wokół siebie budują męską, solidarną społeczność. To niesamowite uczucie pić każdego poranka kawę ze stałymi bywalcami, wymieniać doświadczenia i rozmawiać o rzeczach codziennych – opowiada Dawid Rastiani z The Hermit Barber Shop.

Źródło: Krzysztof Szlęzak Photography/Ferajna Barber Shop
Źródło: Krzysztof Szlęzak Photography/Ferajna Barber Shop
Źródło: The Hermit Barber Shop
Źródło: The Hermit Barber Shop

 

KROK TRZECI – OSPRZĘT

– Należy sprawdzić, czy salon ma profesjonalne kosmetyki barberskie i czy używają ich przy strzyżeniu – mówi Sonia Plisikiewicz, menadżerka Barber Shop Toruń – Oczywiście trzeba także sprawdzić, czy dezynfekują narzędzia.

Ważną kwestią jest także to, jakie narzędzia są używane w salonie. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój zarost został potraktowany brzytwą sprawdź wcześniej, czy dany barber oferuje taką usługę. Jeżeli masz jakieś ulubione kosmetyki do włosów i brody również warto wcześniej zorientować się, czy wybrany przez Ciebie salon z nich korzysta.

Pamiętaj jednak, że wizyta w barber shopie to dobra okazja do przetestowania nowych środków do pielęgnacji, specjaliści są dobrze zorientowani w nowinkach pojawiających się na rynku, więc mogą polecić Ci coś, czego jeszcze nie znasz.

Źródło: Barber Shop Toruń
Źródło: Barber Shop Toruń
Źródło: The Hermit Barber Shop
Źródło: The Hermit Barber Shop

 

KROK CZWARTY – WARSZTAT

Dobry barber będzie zadawał Ci pytania. Po tym poznasz profesjonalnego fryzjera – jeśli usiadłeś na fotelu i bez gry wstępnej przeszliście do strzyżenia powinieneś zacząć nabierać wątpliwości (chociaż wtedy może być już trochę za późno). Kompetentny specjalista będzie chciał wiedzieć jakiego efektu oczekujesz, na czym Ci zależy, a czego na pewno chciałbyś uniknąć.

– Dziś dużo jest zakładów, które doczepiają sobie do nazwy „barber” po trzygodzinnym szkoleniu i obejrzeniu filmików na Youtubie. A barbering to coś więcej, to pasja, zaangażowanie, to są zupełnie inne techniki strzyżenia – ostrzega Michał Gonczarski.

Podobnie wypowiada się Dawid Rastiani – Z technicznego punktu widzenia, najważniejszy jest warsztat i zdobycie solidnych podstaw, których w Polsce nie uczy żadna szkoła. Trening każdego barbera zajmuje około trzech miesięcy. Wcześniej należy mieć przynajmniej dwuletnie doświadczenie we fryzjerstwie męskim. Warsztat i doświadczenie to bardzo mocny argument, który powinien stać za wyborem idealnego barber shopu – podsumowuje.

Komunikacja to podstawa nie tylko w związku z Twoją dziewczyną, ale i z Twoim barberem. Dlatego po strzyżeniu, kiedy słyszysz pytanie jak podoba Ci się efekt, nie kiwaj głową z aprobatą, podczas gdy tak naprawdę zupełnie inaczej wyobrażałeś sobie rezultat. Miłość od pierwszego wejrzenia zdarza się rzadko, nad perfekcyjną relacją trzeba jednak trochę popracować.

Ta zasada działa w obie strony, więc przed pierwszym strzyżeniem u nowego barbera i Ty możesz zadać mu kilka pytań czy poprosić o pokazanie efektów jego pracy. To, w połączeniu z jego prezencją (w tym fachu wyjątkowo dopuszczalne jest ocenianie książki po okładce) pozwoli Ci ocenić, czy macie podobny styl, co z pewnością ułatwi współpracę.

Źródło: The Hermit Barber Shop
Źródło: The Hermit Barber Shop
Źródło: The Hermit Barber Shop
Źródło: The Hermit Barber Shop

 

SŁOWO KOŃCOWE

Jaki jest Twój ulubiony barber shop, a których miejsc z pewnością nikomu nie polecisz?

Jagoda Uklejewska
Autor: Jagoda Uklejewska
Źródło artykułu: GENTmag moda męska, pielęgnacja, lifestyle.